Bugun...


Ümit TARHAN

facebook-paylas
Hangisi Önemli!
Tarih: 13-03-2019 23:11:00 Güncelleme: 23-03-2019 14:05:00


Briç sporunda çok tartışılan konu olan Bricin hangi bölümünün (Konuşmalar, Yer oyunu, Defans) skorlarda daha çok etkili olduğu; bir başka değişle bir eli başarmada daha baskın bir rol oynayan bölümü hangisidir.

Bu konuda elbette birçok görüş mevcuttur. Zaman içinde görüşler farklılaşma göstermiştir.Tabiki bu konu zamana ve ülkeye hatta demografik özelliklere göre değişebilen bir konu olduğunu düşünüyorum. Benim amacım bir projeksiyon sunmak ve kararı sizlere bırakmaktır. Briçte bilginin az olduğu zamanlarda en ufak bir yenilikten haberdar olan fark yaratırdı. İnternetin de yaygınlaşmasıyla hızla artan briç bilgisi artık herkes tarafından bilinir ve uygulanır olduğu günümüzde artık daha karışık bilgiler bile eskisi kadar büyük farklar yaratmıyor. Bilgileri kendilerine iyi adabte eden, daha çok uygulayanlar ve bunu yıllar süren partnerliklerine yansıtanlar, hatta uzun süreli takımdaşlıklar kuranlar daha başarılı olmaktadır. Ülkemizde genelde sistemler ve konvansiyonlar üzerine son zamanlarda aşırı bir ilgi gözlemekteyim. Bu iyi bir şey ancak diğer bölümlerin, yani defans ve kart oyunu kısmının ihmali olabilmektedir. Bir dördüncü bölümde eklemek gerekir sanırım oda Davranışsal bölüm.Yani şuana kadar bilinenler çerçevesinde hangi ellerle ve hangi pozisyonlarda nasıl tutum ve davranış içinde olunacağı ile ilgili bölümdür.Tabiki deneyim ,tecrübe, pratik bu yönü destekleyen unsurların başında gelir.Bu konuda uzun yıllar oynayan donanımlı oyuncularla çok fazla kilometresi olmayan oyuncular arasındaki çok açık olan makası daraltabilmek bir nebze mümkündür. Nasıl mı? İşte son bahsettiğim davranışsal kurallar oluşturup, özellikle yolun başındaki oyunculara aktararak ve özümseterek uygulayabilmelerini sağlayarak.Bu söylem, kimilerine göre despotif, ezberci ve yaratıcılığı körelten… bir söylem gibi gelebilir.Ancak 20-30 sene beklemeden daha iyi skor elde etmenin başka bir yolu yoktur bana göre.

Son zamanlarda takip ettiğim veya oynadığım turnuvalarda çok fazla elde kart oynama tekniklerinin etkili olduğunu gözlemledim. Bu konun ihmal edildiğini şöyle anlayabiliriz; Milli olmuş veya çok önemli bir şampiyonada yarıfinal-final aşamalarına kadar gelmiş seviyede oyuncunun, kolay olan tekniklerde zorlanması bir delildir.Elbette yorucu turnuvaların son aşamaları basit hatalara açıktır. Ancak yeterli hazırlık yapılmış olsa baygınken bile yapılabilecek hareketlerde pekçok kişinin başarılı olacağına inanıyorum.

 

Şimdi geçen haftaki elin çözümü:

Bu el briç tarihindeki en iyi oynanmış ellerinden biridir. Ancak iyi oynayan masada batmıştır! Diğer masada yapılmış ve şöyle oynanmıştır:Yeterince kozdan sonra  A ve R karo çekilmiş ve trefl empası  yapılmış ,empas tutunca oyun olmuştur.Bu oyun %50 nin biraz üzerinde bir ihtimale sahiptir.Batan masadaki oyuncu A ,R. karodan sonra A trefide çekmiş! Daha sonra bütün kozları çekmiştir.Körü sadece bir taraf kesebileceği için yanında karo D veya Tref R dan hangisi varsa kart tutamayacak sukuiz olacaktır.Bu yolun ihtimali % 80  e yakın bir ihtimaldir.Masada batan oyuncu arkadaşlarından takdir görmüştür sanırım.

 

HoşcakalınBu yazı 2343 defa okunmuştur.

ertan nacaroğlu / 16-04-2019 15:26

Briçte istatistiksel bilgileriniz sizi sonuçlarınızın ihtimallerini olumlu yönde arttırır bu konu kesinlikle katılıyorum. Ancak bazı kişilerinde hissiyatları güçlüdür. Bu bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır. Bu nedenle squizle sonuçlandıramamış bir kişiyi elbetteki tebrik edebiliriz. Ama asıl olan oyunun yapılmasıdır. Bu nedenle basitçe bir empastan sonuç alan kardeşimizi bende canı gönülden tebrik ediyorum. Bu arada briçte başarı sadece yer oyunu, deklerasyon ve savunma değildir. Partner seçimini de göz ardı etmemek ve partnerle uyumlu olmak ve sevinçleri sorunluları abartmamakta önemlidir. Çok iyi oyuncu olabilirsiniz ama partneriniz kadar sonuç alabilirsiniz. Yada ayrı ayrı çok iyi oyuncu olabilirsiniz ama birlikte olmanız imkansızdır. Çünkü briçte koydunuğunuz deklereler eliniz anlatır, konusmada kelimeler ise sizi ve talebiniz konusurken anlamak önemldir. Saygılar,FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Briç ve Satranç TV den en çok görmek istediğiniz şey nedir?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI