Bugun...


Haluk Yönel

facebook-paylas
Siz Olsanız Ne Atak Ederdiniz?
Tarih: 15-04-2019 10:42:00 Güncelleme: 22-04-2019 17:06:00


Değerli Briç ve Satranç TV izleyicileri. Her hafta ACBL’in aylık yayın organı  ‘Bridge Bulletin’ den sizler için yaptığım tercümelerle bu köşede birlikte olacağız. Bu hafta, efsane briçcilerden Mike Lawrence’ın bir makalesini sizler için çevirdim.

 

Batının  4 pik baraj açışı üzerine herkes konuştu ve sonunda güneyin 6 karosuna pas geçildi. Batı pik as atak etti ve yer açıldı. Daha iyisi olsa da, 6 karo iyi bir kontrat gibiydi. Güney kontrat yapılabilir mi diyerek bir süre düşündü. Pik asına çaktı ve kozları çekmeye başladı. Doğrusu, batı ilk karoyu boşlayıncaya kadar her şey çok iyi görünüyordu. Oyun bir an durdu. Ancak artık güneyin yapabileceği hiçbir şey kalmamıştı.1 karo ve 1 sinek kaybı kaçınılmazdı.

Güney şaşkındı ‘’12 elim var sandım’’ dedi. Kuzey ‘’vardı’’dedi hayıflanarak. Güney nasıl battığına hala bir anlam veremiyordu.

Aslında pik as atağından sonra kolayca, 1 pik, 4 kör,6 karo ve1 sinek olmak üzere 12 el alınabiliyordu. Ama Güney neyin yanlış olabileceğini ve oyunun nasıl batabileceğini kendi kendine sormayı unutmuştu. Eğer karolar 5-1 veya daha iyi bir dağılımda olmuş olsaydı sorun yoktu. Güney 12 el alıp kontratını yapacaktı. Peki güney ne yapmalıydı?

Batının pik asını kazanmasına izin vermeli ve elden sinek veya kör defos etmeliydi. Artık batı ne oynarsa oynasın yerden kazanıp kozları çekerek, 6karo, 1pik, 4 kör ve 1 sinek alarak kontratını yapabilirdi. 

ANALİZ

Batının 4pik deklaresi rakip için yeterli düzeyde hasar oluşturmuştu. Üstelik 4 pik de, 1 batıyordu. Kuzey 4 pike karşı savunma yapmak yerine üste konuşmayı tercih edecek güçte bir eli olduğunu düşünüyordu. Kontur atmak da bir seçenek gibi görünüyor olsa da, kuzey elinin buna da uygun olmadığına hükmetti.Çünkü, ortaklık anlaşmalarına göre kontur ya takeout veya ceza konturu olabilecekti ve eli her ikisine de pek uygun değildi.4NT iki renkli bir el gösterecekti ancak kuzeyin eli buna da çok uygun bir el değildi.Rakibin 4 piki her şeyi yeterince zorlaştırmıştı.Sonunda içine pek sinmese de 5 sinek dekleresinin en uygun seçenek olduğunu düşündü.

Doğu, kuzey/güneyin kontratlarını kolayca yapabileceklerinden emin olduğu için ortalığı biraz daha bulanıklaştırmak amacıyla 5 pik okumasının doğru olduğuna hüküm verdi.

Güney artık ancak bir tahminde bulunabilirdi. 6 sinek, 6 karo veya tutucu bir kararla pas geçmek olası seçenekleriydi. Sonunda kaliteli karolarını okumasının en doğrusu olacağına karar verdi. Doğrusu böyle bir sekanstan sonra 6 karoya ulaşmak pek kolay bir şey değildi. Bir eksper aynı sekanstan sonra 7 sinek deklere etmiş ve üstelik kontratın büyük olasılıkla yapılabileceğini umduğunu belirtmişti.

Kuzey/Güney, 7 kör yapabilirler miydi? Ama öncelikli soru, gerçekten 7 köre ulaşmanın bir yolu varmıdır? Ben bir yolunun olmadığını düşünüyorum. Bununla birlikte, eğer kuzey 7 kör oynamış olsaydı, karo açılışına oyun batardı. Diğer taraftan, Güney oynamış olsa 7 kör kesindi.

6 karoya dönersek, eğer güney karonun 6-0 dağılımı olasılığını dikkate almış olsaydı, pik as atağından sonra oyun kesindi. Çünkü pik as 12.eli garanti etmişti. Ancak sinek veya kör atağına oyunu yapmak mümkün değildi.

Siz olsanız ne atak ederdiniz?

 

 

 

 

 

 

 

 Bu yazı 1220 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Briç ve Satranç TV den en çok görmek istediğiniz şey nedir?


NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI